Pomiar zużycia energii elektrycznej z wykorzystaniem diody w liczniku. [część 1]

 

Dziś postaram się opisać krok, po kroku najtańszy ze sposobów na monitorowanie w Domoticzu zużycia energii elektrycznej. Rozwiązanie to jest idealne dla osób które nie chcą inwestować w drogie urządzenia, czy po prostu nie mają w swoich planach przeróbki istniejącej instalacji elektrycznej. Cały pomiar polega tak na prawdę na „paczeniu” w licznik :), więc nikt nie zarzuci nam jakiejkolwiek ingerencji w jego pracę.

 

W obudowie prawie każdego cyfrowego licznika zużycia energii elektrycznej znajduje się błyskająca na kolor czerwony dioda LED. Pulsuje ona „w takt” bieżącego zużycia, a częstotliwość jej błysków zależy od modelu licznika który posiadamy, oraz jego „rozdzielczości”, a ta zwykle podana jest na obudowie w pobliżu samej diody.

Czujnik światła „fotodioda” obserwująca licznik.

Dla przykładu – w swoim domu posiadam dwa liczniki, jeden z nich błyska z częstotliwością 1500 impulsów/kWh, a drugi generuje aż 4700 impulsów/kWh. Jeśli chodzi o dokładność – sumarycznie, w skali np. godziny nie ma to większego znaczenia. Jednak w przypadku drugiego licznika mamy większe pole do popisu w przypadku gdy rozważamy dokładność podglądu zużycia chwilowego (większa rozdzielczość daje więcej błysków w krótszym czasie próbkowania przy takiej samej ilości zużywanej energii – co daje dokładniejsze odwzorowanie chwilowe).

 

W mojej instalacji  zastosowałem prosty układ diody wraz z modułem, który pozwala nam na ustawienie progu światła (błysku) po którym generuje sygnał przekazywany do ESPEasy, a następnie do Domoticza. (Próg wyzwalania sygnału regulujemy przy pomocy niebieskiego potencjometru).

Światłoczuła dioda, wraz z modułem bramki

 

Aby podłączyć nasz moduł do ESP8266, będą nam potrzebne trzy przewody. Dwa zasilające oraz jeden do przekazywania impulsów, który należy podłączyć do wolnego portu GPIO, u mnie był to port 13.

ESPEasy posiada gotowy „Device” służący własnie do tego zadania, tak więc z listy rozwijanej wybieramy Pulse Counter. Następnie wybieramy port GPIO, oraz pozostałe ustawienia, w tym IDX urządzenia w Domoticzu.

W międzyczasie w Domoticzu dodajemy nowe urządzenie Dummy:

Następnie w zakładce Użytkowe edytujemy:

 

Wracamy do ESPEasy – Na wartościach Count oraz Total będziemy musieli zastosować odpowiednie mnożniki dostosowane do naszego licznika. Wykorzystamy do tego obsługę formuł ESPEasy. Jako przykład na screenie udostępniam moje ustawienia dla licznika 1500imp/kWh. Dobrym narzędziem testowym na koniec całej zabawy może być np. grzałka czajnika 2kW – taki łopatologiczny test poprawności wskazań 🙂

Jeśli dane wprowadziliśmy poprawnie nasz licznik powinien już działać:

 

Widzimy chwilowy pobór energii w Watach, oraz sumaryczne zużycie w kWh. Po wejściu w logi, gdy uzbieramy odpowiednią liczbę danych zobaczymy:

 

W ustawieniach Domoticza możemy również podać koszty jednostkowe, które będą przemnażane przez nasze zużycie. Ich wartości możemy wydedukować z ostatiej faktury za energię.

Jak już może zauważyliście, Domoticz posiada możliwość obsługi dwóch taryf. Dla osób które posiadają zmienne stawki w zależności od pory dnia, w kolejnym wpisie postaram się wyjaśnić w jaki sposób dokonać zapisu dwutaryfowego.

 

Na dziś to tyle.
Mam nadzieję, że choć troszkę udało mi się rozjaśnić temat pomiaru zużycia prądu 🙂

Pomiar zużycia energii elektrycznej w systemie dwutaryfowym. [część 2]

14 komentarzy

  1. Autor nie wyjaśnił skąd wziął takie współczynniki i wydaje mi się że dane w Domoticzu nie odpowiadają rzeczywistym. Ja po kilku dniach siedzenia doszedłem jakie zależności są w zbieraniu danych w Domoticzu.
   1. W konfiguracji liczników w domoticzu trzeba ustawić podzielnik odpowiedni do parametrów licznika. U mnie 2500 na KW
   2. W EasyESP :
   Counter type: Delta/Total
   Interval: 300s – Domoticz nalicza dane co 5 minut. Jeżeli ustawimy niższa wartość to zostanie zaliczona tylko ostatnia watośc przesłana przed naliczeniem.
   w Values Formula
   dla Count %value% (domoticz sam podzieli ta wartość przez współczynnik 2,5 dla 2500 impulsów, niestety będzie wyświetlał złą wartość na pulpicie podając ilość impulsów jako Waty. w raporcie będzie prawidłowo)
   dla Total %value%/2.5
   współczynnik 2,5 bierze się z przeliczenia impulsów na Waty, takiej wartości oczekuje domoticz
   W ESP Rules należy ustawić resetowanie wartości Total o północy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *