Zaczynamy przygodę z RaspberryPi!

 

Naszą przygodę z RaspberryPi zaczniemy od uruchomienia samej Maliny. Podczas pisania tego artykułu posłużę się RaspberryPi 3. Jeśli posiadasz wcześniejsze wydania, również nie powinieneś mieć problemu – są one ze sobą kompatybilne.

 

Zwróć uwagę aby karta SD z której będziesz korzystał była co najmniej klasy 10. W przeciwnym wypadku może ona spowalniać działanie naszego systemu.

 

Systemem który zainstalujemy będzie Raspbian. Jest to dystrybucja Linuxa oparta na Debianie, przygotowana specjalnie do współpracy z komputerkami Raspberry.

 

Najnowszy stabilny obraz można pobrać tutaj. Pobieramy wersję bez interfejsu graficznego – będziemy pracowali zdalnie, na wierszu poleceń, a nasze Raspberry nie będzie zbędnie obciążone przez okienka.

 

Kolejnym krokiem po pobraniu obrazu będzie zapisanie go na karcie micro-SD.
Potrzebny będzie Win32 Disk Imager.

Wybieramy obraz, kartę i klikamy zapisz..

 

Po zakończeniu umieszczamy kartę w Raspberry i podłączamy zasilanie. Aktualnie nie posiadam wolnego monitora ani klawiatury, więc pierwszy dostęp i konfigurację Raspbiana wykonam z wykorzystaniem sieci lokalnej.

Zaczniemy od połączenia kablowego. Mój ruter posiada DHCP, pozostaje jedynie sprawdzić pod jakim adresem IP pojawi się Malina.

Uwaga! Jeśli planujesz uruchomić Raspbiana bez monitora i klawiatury, pamiętaj że SSH domyślnie nie działa!
– Aby je wywołać przy botowaniu systemu należy wcześniej na naszej karcie SD (Partycja boot) dodać pusty plik o nazwie ssh, bez rozszerzenia.

Do komunikacji z Raspberry wykorzystamy protokół SSH, oraz program Putty.

 

Aby nawiązać połączenie wprowadzamy adres IP, oraz port (domyślny 22), następnie klikamy Open.

Malina powita nas pytaniem o login oraz hasło. Podejamy kolejno:

login: pi
hasło: raspberry

Przy pierwszym logowaniu warto zmienić hasło. Aby tego dokonać wpisujemy komendę

passwd

I kolejno, aktualne hasło raspberry, oraz dwukrotnie nasze nowe.

 

Korzystając z okazji warto również wstępnie skonfigurować nasz nowy sprzęt. Raspbian posiada przyjazny konfigurator, który może zostać wywołany poprzez komendę:

sudo raspi-config

*przedrostka sudo będziemy używali zawsze gdy do wykonania danej komendy konieczne będą uprawnienia roota, czyli w skrócie mówiąc administratora systemu. Można również zalogować się bezpośrednio na jego konto, ale o tym później.

Naszym oczom powinien ukazać się konfigurator:

 

To dobra okazja aby skonfigurować sieć WiFi, w Network Options. Warto ustawić również Localisation Options – I2 Tome Zone, pozwoli to na wybranie odpowiedniej strefy czasowej dla naszego systemu.

Na koniec wybieramy Finish.

Pierwsze koty za płoty 🙂

 

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz