Otwieranie bramy przy pomocy smartfona

You are currently viewing Otwieranie bramy przy pomocy smartfona

Zadaniem wszelkich instalacji inteligentnego domu jest przede wszystkim zautomatyzowanie i ułatwienie codziennych zadań. Niewątpliwym gwoździem programu jest możliwość otwierania bramy wjazdowej i furtki z elektrozaczepem przy pomocy smartfona.

Większość urządzeń wykonawczych łączę z Domoticzem za pomocą ESPEasy. Wyjątkiem jest sterowanie bramą oraz furtką – wykorzystałem porty GPIO samego Raspberry. Myślę że to świetna okazja aby opisać krok po kroku jak korzystać z tych właśnie wyjść.

Bramę oraz furtkę dodatkowo wyposażyłem w kontaktrony, które przekazują mi sygnał o stanie otwarcia lub zmknięcia. Jest to niezwykle praktyczne gdy np. posiadamy psa.

Zakładka którą przygotowałem do domowników w ImperiHome wygląda następująco:

Dodatkową funkcją Domoticza którą tutaj wykorzystałem są Sceny. Stworzyłem w ten sposób min. funkcję „uchylnia” bramy przesuwnej, czy też otwierania bramy na czas wjazdu samochodu i automatycznego jej zamknięcia po upływie 30 sekund. Czujniki Otwarcia informują czy brama została poprawnie zamknięta oraz kiedy ostatni raz była użyta.

 

W domu posiadam również coś w rodzaju terminali zbudowanych na ESPeasy. Są to swego rodzaju centralki z wyświetlaczami oraz diodami LED pozwalającymi na monitorowanie podstawowych parametrów C.O. czy np. instalacji solarnej.

O otwarciu bramy lub furtki Domoticz informuje mnie przy pomocy odtwarzanego sygnału dźwiękowego, świecącej się białej diody LED oraz napisu na wyświetlaczu.

 

Przejdźmy do działania!

Aby uruchomić Malinowe GPIO potrzebna będzie instalacja pakietu WiringPi

C.D.N
<Wpis w przygotowaniu>

 

Facebook Comments Box

Ten post ma 4 komentarzy

 1. serfer

  kiedy dalsza część ? 🙂

 2. Mikolaj

  Dziękuję za wspaniałe informacje na temat domoticza, brakuje mi tylko uruchomienia styków 1/0 w domoticzu mam tu na myśli – czujnik zalania, czujka ruchu czy czujnik otwartych drzwi. Udało mi się to ustawić w ESP_Easy (gdy zamoczę czujnik to dostaję 1 w tabeli wartości) ale domoticz nie chce nic pokazywać, nie wiem co w nim wybrać, brakuje mi właśnie wyżej wymienionych zdarzeń.

 3. Grzech

  Najprościej otwieranie bramy smartfonem ogarnąć jeśli brama (centralka bramy) ma wejście na obwód przycisku (klucza), wystarczy w obwód ten wpiąć przekaźnik, który daje impuls otwierający bramę (ja dobrałem Sonoffa opartego na ESP tak by móc go również zasilać z centralki). Póki co nie mam zamiaru integrować go z Domoticzem choć technicznie jest to do zrobienia.

 4. Maciej

  Witam

  Z niecierpliwością czekam na kontynuacje tematu

Dodaj komentarz